بره موم

بره موم ماده رژیمی (صمغی) چسبناک است که زنبور عسل آن را از روی پوست و جوانه برگ برخی ازدرختان خاص جمع آوری میکند.زنبور ابتدا تکه های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می کند و سپس آنها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می دهد و در نهایت به وسیله ی آرواره ها و به کمک پاها حبه ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می نماید. واز آن معمولا برای چسباندن اجزای داخلی کندو به هم استفاده می کند.

بره موم حاوی حدود ۵۰ درصد صمغ یا رزین گیاهان، ۳۰ درصد موم ۱۰ درصد اسیدهای چرب ضروری، ۵ درصد گرد گل و ۵ درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامینها و عناص معدنی مانند: نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت است.

در داخل کندو زنبوران کارگر از بره موم برای ضد عفونی کردن خود و داخل شانها وهمچنین بستن درزها و سوراخ ها و مرمت نقاط غیر صاف وشکسته و چسباندن قاب ها به هم و قابها به جداره داخلی جعبه کندو استفاده میکنند. چسباندن قابها به جداره های جعبه و بستن درز بین جعبه و سقف آن یا درز بین طبقات با بره موم توسط زنبوران ماده چنان است که زنبوردار در هنگام باز کردن درب کندو یا جا به جایی طبقات مجبور است از یک اهرم مخصوص استفاده کند.

خواص پزشکی بره موم

این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.

فهرست